آمادگی اتحادیه ناشران سوریه برای همکاری با نشر ایران

1398/6/25 09:36

در نشست رییس و معاون اتحادیه ناشران سوریه با مسئولان غرفه ایران در نمایشگاه کتاب سوریه، اتحادیه ناشران سوریه آمادگی خود را برای امضاء تفاهم‌نامه همکاری با نشر ایران اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نشست مسئولان غرفه ایران با رییس و معاون اتحادیه ناشران سوریه عصر روز گذشته در نمایشگاه کتاب سوریه برگزار شد. در این نشست هیثم حافظ، رییس اتحادیه ناشران سوریه، ماهر عبدالعظیم، معاون اتحادیه ناشران سوریه، ابوالفضل صالحی‌نیا، رایزن فرهنگی ایران در دمشق، علی ناظری، رییس هیئت مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس، مهدی سهل آبادی نماینده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین صفری مدیر دبیرخانه دائمی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشتند.
حسین صفری در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارشی از نحوه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی بین ایران و سوریه حضور ناشران سوری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصتی مناسب برای گسترش مبادلات فرهنگی بین دو کشور است. نظر به تحولات اخیر در منطقه ناشران سوری حضوری پررنگ‌تر در نمایشگاه کتاب تهران در سال آینده داشته باشند.
در ادامه هیثم حافظ، رییس اتحادیه ناشران سوریه ضمن استقبال از دعوت برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران گفت: سطح روابط فرهنگی بین ایران و سوریه باید مانند سایر حوزه‌ها فعال‌تر شود.
وی در ادامه گفت: این اتحادیه آمادگی دارد در قالب یک توافق‌نامه کلی در زمینه‌های مختلف نشر، نظیر بازار کتاب در دو کشور، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ناشران و استفاده از تجربیات ایران در زمینه نمایشگاهی توافق‌نامه‌ای را با ایران مبادله کنند و در حوزه نشر دو کشور به شکل وسیع‌تری با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
علی ناظری نیز در این نشست گفت: ایران و سوریه بعد از جنگ دچار تحولاتی مهم از جمله مقابله با افراطی‌گری شده که نیاز است این ظرفیت‌ها انتقال پیدا کند. در این خصوص ناشران و نویسندگان مسئولیت سنگینی دارند و این توقع می‌رود تا بین دو کشور ارتباطی صورت گیرد تا ناشران و نویسندگان فعال‌تر شوند و با ترجمه کتاب‌ها بتوانند موضوع «مقاومت» را انتقال دهند.